Araba Kütüphanesi

Türkiye'nin araba arşivi, otomotiv sektörü dizini
 
 
   

Ana Sayfa > Lastik Markaları ve Üreticileri > Goodyear Hakkında

Goodyear Hakkında

Goodyear  http://www.goodyear.com.tr

Goodyear Tire & Rubber Company, Frank Seiberling'in şirketin ilk fabrikasını kayınbiraderinden aldığı borç ile satın alması ile 1898 yılında kuruldu. Kauçuk ve pamuk, dünyanın diğer yarısından getiriliyor ve sadece sınırlı demiryolu ulaşımı olan ücra bir kasabaya taşınıyordu. Seiberling şirketin adını vulkanizasyonun mucidi, cesur öncü, Charles Goodyear'ın adından aldı. Ayrıca, şirketin geçmişi ile sembolik bağlantı kuran ‘winged foot-uçan ayakkabı'yı da tescil ettirdi.

Goodyear üretim hattı, sadece 13 işçi ile, bisiklet, at arabası lastiği, at nalı destekleri ve poker fişleri üretmeye başladı. Faaliyetinin ilk ayının sonunda, satışlar 8.246 dolar oldu. 1898 yılındaki ilk bisiklet lastiğinden itibaren, Goodyear dünyanın en büyük lastik şirketi olma doğrultusunda hızla yol aldı ve 1916 yılında "Goodyear lastikleri ile, benzerlerinden çok daha fazla kişi seyahat ediyor" sloganı kabul edildi. 1926'da dünyanın en büyük kauçuk şirketi olmuştu.

Bu efsanevi ilk yıllar, şirketin her alanında ve müşterileri ile ilişkilerinde kendini hissettirmeyi daima sürdürdü. Bugün de Goodyear global markasına baktığınızda, binlerce önemli gelişme, icat, yeni keşif, ilkler ve yeri yerinden oynatan gelişmelerde, şirketin kurucularının kararlı, yenilikçi ve ayağı yere basan karakterlerini görebilirsiniz.Bugün, Goodyear, altı kıtadaki varlığı, yılda 15 milyar dolarlık satış cirosu ile dünyanın en büyük lastik şirketidir. Goodyear markalı lastiklerin yanısıra, Dunlop, Kelly, Fulda, Lee, Sava ve Debica gibi itibarlı markaları üretmektedir. Lastik harici faaliyetleri, birçok otomotiv ve endüstriyel pazara kauçuk ürünleri ve polimerler tedarik etmektedir.

Öte yandan Goodyear Lastikleri T.A.Ş., 100 yılı aşkın süredir dünyadaki en büyük lastik üreticilerinden olan Goodyear Tire and Rubber Company'nin Türkiye'deki iştiraki olarak, 1 Eylül 1961'de kuruldu.

Goodyear Lastikleri T.A.Ş., Eylül 1962 yılında E5 karayolu üzerinde, Köseköy Mevkii'nde kurulmuş olup, Ocak 1963 yılında da günde 530 adet Dış Lastik ve 365 İç Lastik kapasitesiyle hizmete girmiştir.

Goodyear İzmit Fabrikası'nın Türk ekonomisine ve İzmit Bölgesine yaptığı katkılar 1960'lı ve 1970'li yıllarda artarak devam etmiş ve ilave yatırımlarla fabrika kapasitesi ve çalışan sayısı hızla artmıştır. 1986'lara gelindiğinde ise, merkezi ABD'de bulunan The Goodyear Tire and Rubber Company, Goodyear İzmit Fabrikası'nın çok başarılı bir performans sergilemesinin de etkisiyle, Uniroyal'in Adapazarı'ndaki fabrikasını satın alarak, Türkiye'deki fabrika sayısını ikiye çıkarmıştır. Goodyear İzmit ve Adapazarı Fabrikaları arasında yapılan rasyonalizasyon çalışmaları sonucunda bugün İzmit Fabrikası, Tamçelik Radyal Kamyon/Otobüs, Konvansiyonel Arka Traktör Lastiği ve Sırt Kauçuğu üretmektedir. Günlük üretim 125 ton civarındadır ve eleman sayısı ise toplam 580 kişidir.

İzmit Fabrikası, kalite, verimlilik, maliyet, enerji kullanımı gibi önemli konularda Goodyear fabrikaları içinde her zaman ilk sıralarda yer almıştır. Bunun etkisiyle, İzmit Fabrikası'nın üretiminin yaklaşık % 50'si çeşitli Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edilmektedir.

Goodyear Lastikleri T.A.Ş.'nin hayatındaki en büyük dönüm noktası, 1986'da, Uniroyal Endüstri T.A.Ş. ile yaptığı birleşme oldu. Bu birleşme sonucu Goodyear, Uniroyal'in Adapazarı'nın Beşköprü Mevkii'nde bulunan fabrikasını devraldı. Goodyear Adapazarı Fabrikası Beşköprü Mevkii'nde 333 dönüm üzerinde kurulu 88.5 dönüm kapalı sahaya yerleşmiştir. 1963 yılından beri faaliyetini sürdürmekte olup 1986 yılında Goodyear Lastikleri T.A.Ş. tarafından satın alınmış ve 1998 yılında büyütülmüştür. Adapazarı Fabrikası 1998 yılında ikinci kojenerasyon ünitesini de devreye soktu. Aynı yılın sonunda Goodyear İzmit Fabrikası da kojenerasyon ünitesi ile kendi enerjisini üretmeye başladı.

Fabrikanın doğu sınırını İstanbul-Adapazarı demiryolu, batı sınırını otomotiv sektöründe faaliyet gösteren iki fabrika, kuzey sınırını M.S. 400 yıllarında Bizanslılar tarafından Sakarya Nehri'nin eski yatağı üzerinde inşa edilen Jüstinyen Köprüsü ve güney sınırını Adapazarı-Arifiye karayolu çizmektedir. İstanbul-Ankara Karayolu fabrika arazisini ikiye bölmektedir.
http://www.goodyear.com.tr - Lastik Markaları ve Üreticileri
İlginizi Çekebilecek Kelimeler

kasko sigorta sorgulama   h sınıfı ehliyet   araç üreticileri   toyota kampanyası   kar patinaj zinciri  


Hakkında  -  İletişim  -  Yasal Konular